چگونه کسب و کار اینترنتی خود را مدیریت کنیم؟

به دلیل مزایای کسب و کار اینترنتی افراد زیادی به سمت راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی جذب شده‌اند. اما راه و چاه کسب درآمد از اینترنت را نمی‌‌دانند و برای شروع دو دل هستند.

در این مقاله جامع در کنار هم خواهیم دید کسب و کار اینترنتی چیست و ملزومات راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی موفق چه چیزهایی هست؟

مزایای کسب وکار اینترنتی:

با حداقل امکانات اولیه می‌توانید شروع کنید: تنها با داشتن یک خط اینترنت، یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ می‌توانید دست به کار شوید. هزینه راه اندازی سایت بسیار کمتر از آنچه فکر می‌کنید هست و نیازی به صرف هزینه میلیونی ندارید. حتی می‌توانید این کار را خودتان انجام دهید. با صرف حداقل هزینه برای خرید هاست و دامنه و یک قالب ساده کار خود را شروع کنید. توصیه ما به شما این است که برای طراحی سایت، بیش از اندازه زمان و هزینه نگذارید و تمرکز بیشتری روی تولید محتوای ارزشمند داشته باشید.

دسترسی بالا در هر زمان و مکانی: در این نوع کار در هر ساعت شبانه روز می‌توانید به مخاطبان دسترسی داشته باشید. به دلیل مشغله زیاد زندگی، بیشتر افراد تمایل دارند برای رفع نیازهای خود به سراغ اینترنت بروند. به این شکل جامعه بزرگتری از مخاطبان را می‌توان به مشتری تبدیل کنید، نه تنها یک محدوده جغرافیایی بسیار کوچک.

نیاز به مدرک و شرایط سنی خاصی ندارید: کافی است که بخواهید و مصمم باشید. اگر محدودیتی هست خودتان به وجود آورده‌اید. مدتی تلاش کنید و خواهید دید که نتیجه تلاش‌هایتان را خواهید گرفت و صاحب شغلی هستید که دوست دارید. به علاوه مدیریت زمان در دستان خودتان است و محدود به ساعات کاری اداری نیستید. در این مدل کسب و کار، شما اختیار خود و زمانتان را دارید. بیش از هر چیز در کسب و کار اینترنتی نیاز به جدیت و کار مداوم دارید. با هر از گاهی به سایت سر زدن و مطلبی را منتشر کردن به موفقیت نمی‌رسید، بلکه باید برای کسب و کار اینترنتی خود برنامه طولانی مدت داشته باشید.

کسب درآمد بدون نیاز به حضور شما: اگر اساس کار مثل محتوای خوب و جامع که متناسب با نیاز مخاطبان باشد را به خوبی چیده باشید، حتی در خواب هم درآمد خوبی خواهید داشت و درآمد شما به دلیل حضور نداشتن قطع نمی‌شود. هر کجا که باشید با یک اینترنت و لپ‌تاپ می‌توانید کسب و کار خود را مدیریت کنید. کسب درآمد از اینترنت از بهترین‌ مدل‌های ایجاد درآمد غیرفعال است. یکی از رازهای ثروتمندان ایجاد شرایطی برای درآمد غیر فعال است، آنها سیستمی را پیاده‌سازی کرده‌اند که بدون حضور آنها، سیستم می‌تواند به درآمدزایی ادامه دهد.

ویژگی یک کسب و کار اینترنتی موفق:

تنها در صورتی می‌توانید یک درآمد همیشگی و رو به رشد از اینترنت داشته باشید، که مالک یک کسب و کار اینترنتی باشید، در غیر این صورت ممکن است با وجود درآمد بالا امروز این کار را داشته باشید و فردا نه.

همچنین اگر صاحب یک کسب و کار باشید، می‌دانید کنترل شرایط کار در دست شما است و امکان رشد و توسعه آن را دارید.

برای موفقیت در کسب و کار اینترنتی نیازی به سرمایه زیاد ندارید بلکه به مهم‌ترین چیزی که نیاز دارید خودتان هستید! بله خودتان. شما پایه و اساس کسب و کارتان را ایجاد می‌کنید پس از همین ابتدا روی خودتان و افزایش اطلاعات‌تان سرمایه گذاری کنید.

مزیت رقابتی، برگ برنده شما در موفقیت کارتان است. خیلی جدی فکر کنید مزیت رقابتی شما چه می‌تواند باشد. چه ویژگی منحصر به فردی دارید که باعث شود فردی شما را به دیگری ترجیح دهد. مزیت رقابتی برتری شما به رقیب را نشان می‌دهد. مزیت رقابتی چیزی است که برای مشتری ارزش افزوده ایجاد می‌کند و باعث می‌شود، انتخاب اول او باشید.

چه ایده‌ای را برای کسب و کار اینترنتی انتخاب کنم؟

علاقه و اشتیاق: تا کار به نتیجه برسد نیاز به زمان و انرژی زیادی دارد پس موضوعی را انتخاب کنید که آن را دوست دارید و برای یادگیری بیشتر در آن مشتاق هستید. دوست دارید هر روز در آن پیشرفت کنید و به دیگران نیز کمک کنید. همچنین علاقه به ایده‌ی کسب و کار، باعث می‌شود در شروع کار که بازخوردی نگرفته‌اید با انگیزه ادامه دهید.

یک نکته دیگر برای تاکید بر علاقه داشتن به کار این است که باعث می‌شود ذهن شما بازتر شده و خلاقیت بیشتری داشته باشید. حتی مسائل پیش آمده را مشکل ندادید و با هر چالشی با اشتیاق روبرو شوید.

تخصص و مهارت کافی: وقتی در کاری تخصص دارید مانند این است که تا نیمه راه را رفته‌اید. دانش کافی به شما دید خوبی برای ادامه کار می‌دهد. اگر موضوعی را برای کار انتخاب کرده‌اید که تخصص شما نیست باید هر روز زمان کافی برای یادگیری بیشتر بگذارید.

حوزه کاری شما باید مخاطبان زیادی داشته باشد: تقریبا اکنون به دلیل گستردگی اینترنت هرکس هر چه بخواهد ابتدا به سراغ اینترنت می‌رود. مهم نیست به دنبال اطلاعات باشد یا بخواهد خریدی انجام بدهد. کسب و کار شما هم هر محصول یا خدماتی باشد، می‌توانید آن را در اینترنت راه اندازی کنید.

چقدر زمان برای پیدا کردن ایده مناسب صرف کنم؟

ابتدای کار شاید زمان زیادی برای پیدا کردن یک ایده تازه و بکر بگذارید. اما این نکته را به یاد داشته باشید، آیا برای اجرایی کردن آن تجربه کافی دارید؟ آیا سرمایه و نیروی لازم را می‌توانید فراهم کنید؟

از طرف دیگر به دلیل تازه بودن موضوع نمونه مشابه آن نیست تا از یک نمونه زنده برای شروع، الگو بگیرید. یکی از عوامل موفقیت در کار استفاده از تجربیات نمونه‌های موفق است که باعث می‌شود به میزان زیادی در هزینه و زمان صرفه‌جویی شود.

مسئله دیگر این است که بتوانید این ایده را عملی کنید. در غیر این‌ صورت بهترین ایده، که امکان شروع آن را ندارید چقدر ارزش دارد؟ آنچه که دیگران حاضرند برای آن هزینه کنند، ایده دست اول و ناب شما نیست بلکه ایده‌ای است که نیاز آنها را برطرف کند.

در انتخاب ایده وسواسی نباشید و با دیدی واقع بینانه با توجه به مهارت، امکانات و نیاز بازار، ایده را انتخاب و تمام تمرکز خود را بر روی اجرا بگذارید. مسئله دیگر این است که بتوانید نکاتی که باعث افزایش فروش سایت می‌شود را در سایت اجرا کنید تا باعث ترغیب بازدیدکنندگان و افزایش فروش شود.

مدل درآمدی کسب و کار اینترنتی

اگر مهارت‌های خود را به خوبی شناخته باشید انتخاب روشی که می‌خواهید از آن کسب درآمد کنید کار سختی نخواهد بود. شاید مهارت نویسندگی بالایی دارید و می‌خواهید سایت پرترافیکی داشته باشید که تبلیغ بگیرید، شاید تخصصی دارید که می‌خواهید آموزش دهید، بنابراین ساخت محصولات آموزشی گزینه بهتری برای شما خواهد بود. روش‌های زیادی برای کسب درآمد از محتوا وجود دارد.

فروشگاه اینترنتی گزینه دیگری است که دو راه برای فروش دارید:

  • از محصولات خودتان برای فروش استفاده کنید
  • محصولات دیگران را به فروش برسانید.

همچنین این محصولات می‌توانند فیزیکی یا دانلودی باشند. در روش اول با محتوای خوب، صفحه محصول جذاب و تبلیغات اینترنتی درصدد جذب مشتری بیشتر برمی‌آیید. در صورتی که تصمیم دارید محصولات دیگران را بفروشید، درصدی از آن را به ازای هر فروش دریافت خواهید کرد.

حتی می‌توانید خود را محدود به یک مدل درآمدی نکنید و از چند روش مختلف مثل فروش محصول، اینفلونسری و فروش فایل یا مشاوره در کنار هم استفاده کنید. به این شکل درآمد شما چند برابر خواهد شد.

نیچ مارکتینگ چیست؟

اگر تصمیم جدی دارید که در کسب وکار اینترنتی موفق شوید، این واژه را دوست خود بدانید. نیچ مارکتینگ به زبان ساده می‌گوید: برای موفقیت بر روی یک حوزه کوچک فعالیت کنید. این تصور اشتباه است که یک حوزه بزرگ برای شما مشتریان بیشتری به همراه می‌آورد.

موفقیت در یک بازار کوچک، بسیار سریع‌تر و راحت‌تر از یک بازار گسترده است، زیرا افراد نیازهای مشخصی دارند که همان را هدف قرار می‌دهید. در نیچ مارکتینگ:

  • با سرعت بیشتری به یک برند شناخته شده تبدیل می‌شوید
  • نیازهای خاص مشتریان را سریع‌تر درک می‌کنید
  • ارتباط بهتری با مشتریان برقرار می‌کنید
  • شما را به عنوان یک متخصص باور می‌کنند

آیا برای طراحی سایت نیازی به برنامه نویس دارم؟

خیر. تعدادی از طراحان سایت و برنامه نویس‌ها متاسفانه به جای اینکه کار را برای شخص راحت‌تر و سریع‌تر کنند، با دریافت هزینه‌های بالا سایتی تحویل می‌دهند که شاید حتی قابل استفاده نباشد و اغلب پشتیبانی ضعیفی دارند.

با دریافت مبالغ بالا و با این عنوان که سایت را برنامه نویسی کرده‌اند، سایتی را در کمترین زمان ممکن با سی ام اس‌های آماده تحویل مشتری می‌دهند. درواقع به راحتی از عدم آگاهی شما سوءاستفاده می‌شود.

اما کار راحت‌تر از آن است که فکر می‌کنید. خودتان با صرف کمی وقت و هزینه می‌توانید سایت خوبی طراحی کنید. بعدها با افزایش کارها فردی حرفه‌ای را استخدام کنید تا مدیریت سایت را به عهده بگیرد.

به عنوان صاحب یک کسب و کار، سعی کنید که به تمام مسائل کسب و کارتان اشراف داشته باشید. اگر یک کسب و کار اینترنتی داشته باشید اما ندانید هاست و دامنه یا وردپرس چیست، مطمئنا به مشکل برمی‌خورید. علاوه بر این برای هر تغییر کوچکی باید هزینه کنید در صورتی که با کمی تمرین و پیگیری، خودتان در زمان کمتر و بدون هزینه کار را به خوبی انجام خواهید داد.

مراحل طراحی سایت چیست؟

دامنه: بعد از انتخاب موضوع و حیطه کاری، که درباره آن صحبت کردیم، نوبت به انتخاب نام دامنه می‌رسد. tbzunique.com یک دامنه با پسوند .com است.

اصراری نیست که حتما پسوند سایت com باشد و می‌توانید از پسوندهای زیر استفاده کنید:
ir
net
org

بعد از انتخاب نام دامنه و اینکه چه پسوندی داشته باشد، توسط شرکت‌های ثبت دامنه مانند نت افراز یا ایران سرور این دامنه را به نام خود ثبت می کنید.

هاست: مورد دیگر تهیه هاست است که برای شروع کار تهیه یک هاست با حداقل فضا کافی است. بعدها با گسترش کار فضای آن را ارتقاء می‌دهید. می‌توانید خرید هاست را از همان شرکت‌های ثبت دامنه انجام دهید. بهتر است خرید هاست و دامنه را همزمان انجام دهید تا تمدید آنها در سال بعد در یک نوبت انجام شود. امکان تمدید هاست و دامنه برای چند سال متوالی نیز امکان‌پذیر است و تاثیر خوبی نیز روی سئو سایت دارد.

قالب سایت: مرحله بعدی تهیه قالب سایت است. اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می‌کنید، می‌توانید قالب را از سایت‌های فروش قالب‌ وردپرس تهیه کنید. اغلب قالب‌های وردپرس امکانات بسیار زیادی دارند و به سادگی می‌توانید در عرض چند دقیقه در ظاهر قالب و امکانات آن تغییراتی ایجاد کنید.

وردپرس گزینه اول طراحی سایت است و قالب و افزونه‌های بسیار زیاد و ارزانی برای آن وجود دارد. هر نوع امکاناتی که برای سایت بخواهید با تهیه افزونه آن می‌توانید نیازتان را رفع کنید و نیازی به هزینه زیاد برای برنامه نویسی ندارید. سایت‌های بسیار زیادی هم برای آموزش وردپرس است و به صورت رایگان هر نوع آموزشی را در اختیار شما قرار می‌دهند. وردپرس رایگان است و تنها برای یک بار هزینه قالب و افزونه می‌دهید.

در اینجا ساختار سایت شما شکل گرفته و صاحب یک سایت شده‌اید، به شما تبریک می‌گویم.

تولید محتوا: طراحی سایت شروع کار است، در این بخش باید با یک برنامه ریزی، شروع به تولید محتوای با کیفیت برای سایت کنید. شما سایتی راه اندازی کرده‌اید که چیزی در آن عرضه کنید، پس باید استراتژی برای ارائه جذاب و تاثیرگذار محتوا داشته باشید.

محتوا است که بازدیدکننده را به سایت شما جذب می‌کند و باعث می‌شود برای مدت بیشتری در سایت بماند. با طراحی بهترین سایت اما بدون محتوای خوب، حتی یک درصد هم شانس موفقیت ندارید.

هدف تنها افزایش ترافیک سایت نیست بلکه جذب ترافیک هدفمند و مرتبط با کار شما است. تنها به این شکل است که می‌توانید با ارائه اطلاعات ارزشمند، یک جامعه علاقمند تشکیل دهید که محصولات و خدمات شما را خریداری می‌کنند.

درگاه بانکی: اما درآمد خود را از چه طریقی می‌خواهید دریافت کنید؟ دو راه وجود دارد:

۱. از درگاه بانک‌هایی مانند ملت استفاده کنید که در شروع کار و به‌خصوص برای کسب و کارهای کوچک دریافت آن کمی مشکل است و لزومی هم به دریافت آن نیست.

۲. از درگاه‌های واسط مانند زرین پال استفاده کنید که خوشبختانه به دلیل استقبال از کسب و کارهای اینترنتی، این درگاه‌های واسط رشد زیادی داشته‌اند و می‌توانید با خیال آسوده از آنها استفاده کنید.

تنها کافی است افزونه آن را در سایت وردپرسی خود نصب کنید. درگاه‌های واسط درصد کمی از هر فروش دریافت می‌کنند.

نکته: بعد از اینکه سایت پربازدید شد شروع به کسب درآمد کنید. ابتدا تمرکز خود را بر روی جذب مشتریان هدفمند بگذارید. فروش قبل از جلب اعتماد امکان‌پذیر نیست. ابتدای کار تمرکز خود را بر روی مسائل مهم‌تر مانند تولید محتوا و سئو بگذارید، مطمئن باشید که فروش به دنبال آن خواهد آمد.

در نهایت برای بهتر دیده شدن، پای سئو سایت به میان می‌آید تا کمک کند محتوای تولید شده، در نتایج بالاتر قرار بگیرد. محتوای خوب در کنار سئو اصولی، شانس دیده شدن شما را صد در صد می‌کند.

در ابتدای کار کمالگرایی را کنار بگذارید. کار به مرور زمان پیشرفت می‌کند و خودتان هم تجربه بیشتری کسب می‌کنید. کمالگرایی مانع می‌شود از امکانات خوبی که در حال حاضر دارید استفاده کنید و از آن درآمد بسازید.

آیا کسب و کار اینترنتی می تواند شغل دوم من باشد؟

جواب این سوال کاملا به موضوع سایت، دانش و گستردگی بازار بستگی دارد. در صورتی که شرایطش را دارید که تمامِ وقت و انرژی خود را برای موفقیت کسب و کار اینترنتی‌تان بگذارید، چه بهتر.

اما شاید کارمند باشید و مسئولیت‌هایی دارید که تمرکز تمام وقت بر کسب و کار اینترنتی را امکان‌پذیر نمی‌کند.

اگر با توجه به توضیحات بالا در مورد نیچ مارکتینگ و براساس علاقمندی و مهارت خود عمل کرده باشید، می‌توانید این کار را به صورت نیمه وقت شروع کنید و هر روز ساعتی را برای رشد کسب و کار اختصاص دهید.

در آینده با توجه به پیشرفت کار و کسب درآمد، می‌توانید آن را به عنوان شغل اول و ثابت خود انتخاب کنید و از کارتان لذت هم ببرید.

شروع کسب و کار اینترنتی برخلاف تصور برخی افراد نیاز زمان زیادی دارد. علاوه بر آن باید به مباحث جدیدی مانند دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال آشنا شوید چون کسب و کار اینترنتی چیزی بیش از طراحی یک سایت است.

آیا می‌توان به جای سایت از شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد؟

از ویژگی‌های کسب وکار اینترنتی، همیشگی و پایدار بودن آن است و اینکه شرایط کنترل بر آن را داشته باشید. در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به درآمد خوبی برسید اما چه تضمینی وجود دارد که فردا نیز وجود داشته باشد.

شما مالک شبکه‌های اجتماعی نیستید. شبکه‌های اجتماعی اغلب عمرهای کوتاهی دارند و با رسانه‌های مشابه جایگزین می‌شوند. از شبکه های اجتماعی تنها به عنوان یک مکمل در کنار سایت، برای برندسازی و افزیش مخاطب استفاده کنید.

شبکه‌های اجتماعی می‌تواند یک روش برای کسب درآمد باشد اما مسلما روش ادامه‌دار و تضمین‌شده‌ای نیست. اگر تصمیم شما از شروع این کار داشتن یک شغل ثابت با درآمد رو به رشد است تنها وب‌سایت می‌تواند نیاز شما را برطرف کند.

شبکه‌های اجتماعی را به هیچ عنوان نادیده نگیرید اما انرژی و تمرکز اصلی خود را بر روی سایت بگذارید.

تصورات اشتباه از کسب و کار اینترنتی

  • این کار سرمایه بالایی می‌خواهد: اگر به صورت شخصی و با یک ایده واقع بینانه شروع کرده‌اید نیازی به سرمایه بالا ندارید. آنچه که باید به میزان کافی باید داشته باشید، صبر برای به نتیجه رسیدن تلاش‌‌ و رشد مهارت‌ها است.

هر کسب و کار اینترنتی موفقی را که می‌خواهید بررسی کنید و ببینید کدام یک از آنها سرمایه‌، تیم حرفه‌ای یا امکانات ویژه‌ای برای شروع کار داشته‌اند؟ هیچکدام

  • نیاز به متخصص فنی دارد: همان‌طور که گفته شد برای طراحی سایت نیازی به طراح ندارید و با زمان و هزینه بسیار کمتر می‌توانید خودتان سایت طراحی کنید. حتی اگر علاقه دارید می‌توانید با یادگیری اصول سئو این کار را هم خودتان انجام دهید. علاوه بر این هزینه سئو بسیار بیشتر از طراحی سایت است.

برای سئوی هر کلمه کلیدی مبالغ زیادی دریافت می‌شود و تضمینی هم نیست که این کار را به صورت اصولی انجام دهند.

  • بعد از طراحی سایت، کسب درآمد شروع می‌شود: خودتان را به جای مخاطبان بگذارید، تا اعتمادسازی نکنید و بارها در مقابل دید آنها نباشید، چرا باید از شما خرید کنند. با تولید محتوای خوب، اعتماد بازدیدکنندگان را جلب کنید تا شما را دوست خود بدانند و بعد از آن با میل خود خرید هم خواهند کرد.
مدیر سایت
ژانویه 22, 2020
برچسب ها :